• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 17 °C

Barışa sabotaj

Taha Akyol

DİYARBAKIR Baro Başkanı Tahir Elçi, 283 sivil toplum örgütü adına açıklama yaptı.

Çok aklı başında ve çözüme katkıda bulunacak sözler söyledi.

Sorunun kan yerine görüşmelerle çözülmesini desteklediklerini söyledi. Paris’te PKK’lı üç kadının katledilmesini kınayan Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkesin sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi bakımından dikkatli ve hassas davranmasını bekliyoruz... Bu tür provokatif eylemlere karşı tarafların duyarlı olması gerek. Herkesin sürece zarar verecek her türlü tutum, davranış, hareket ve eylemden sakınmasını bekliyoruz.”

Kendisi avukat olduğu için, bir hukukçunun nasıl konuşması gerektiğini elbette biliyor. Onun için cinayet hakkında hiçbir niteleme yapmadı, “provokatif” demekle yetindi.

SAVAŞ DİLİ

Kandil ise “Türk Gladyosu yaptı” diye açıklama yayınladı; işi terör olanların bu açıklamayı yapmasını anlamak mümkün.

Fakat işleri “siyaset” olması gereken Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk gibi isimler de, başka hiçbir ihtimali gündeme getirmeden ve ihtiyatlı olma gereğini de duymadan “derin devlet”i işaret ettiler.

Batı basınında da yer verilen “örgüt içi infaz” ihtimalinden bahsedenleri “cinayetin ortağı” olmakla suçladılar!

Paris’teki sempatizanları “Katil Türkiye!” diye bağırdı!

Diyarbakır’daki STK’ların ölçülü ve dikkatli dili karşısında, sorumsuz ve provokatif bir dildir bu.

Cinayet, görüşme sürecini sabote etmek için ‘birileri’ tarafından yapılmışsa, umdukları nedir? Öfkeler kabarsın, çatışmalar tırmansın, görüşmeler kesilsin!

Bu dil de aynı şeye hizmet etmez mi? Bu dil savaş dili değil mi?

AYSEL TUĞLUK’UN SÖZLERİ

Aysel Tuğluk’un sözlerini bilhassa önemsememin iki sebebi var: Bir, eskiden sorumlu ve ılımlı makaleler yazardı; umardım ki bugünkü süreçte de öyle davransın... İki, kendisi hukukçudur, umardım ki, böyle olaylarda soyutlamalar yerine somut bulgularla ve ihtiyatlı bir dille konuşsun.

Öyle yapmadı, ak-kara gözlüğüyle baktı, “PKK böyle şeyler yapmaz!” dedi, eskiden PKK’da yapılan infazları burada sayacak değilim.

Tuğluk, “kapının şifreli olduğu”, dolayısıyla katillerin ‘tanıdık’ isimler olabileceği yolundaki haberler konusunda da şunları söyledi:

“Bu iddia gerçekten çok yanlış. Bunlar kesinlikle doğru değil. Biz bu arkadaşlarımızı tanıyoruz, Sakine Cansız’ı cezaevinde iken tanıyoruz.”

Bu arkadaşları tanımak, kapının şifreli mi, şifresiz mi olduğu konusunda insana bilgi verir mi?!

Ufak da olsa farklı bir ihtimale pay bırakmayan bu katılık, çözümün önündeki önemli zorluklardan biridir.

BARIŞ DİLİ

Daha önce de yazmıştım, toplumsal tabanlı sorunlarda çözüm demek “orta yolu” bulmak demektir. (3 Ocak, Hürriyet)

Endişem, böylesine keskin bir şekilde olaylara ak-kara diye bakan bu siyasi katılık, görüşmeler yoluyla “orta yol”a gelecek midir?! Ak-kara gözlüğünü çıkaramayan, savaş dilini bırakmayan bir siyasi kadro ile “orta yol” nasıl bulunabilir?!

Yine Tony Blair’den bahsedeceğim, Bir Yolculuk adlı anılarında, Kuzey İrlanda meselesinin çözüm yoluna konulmasında “davalarını takdim ederken askeri disiplin içinde” gibi hareket eden katı radikallerin yanında, “ılımlılar”ın ağır basmasıyla sonuca ulaşıldığını anlatır.

Diyarbakır’daki STK’ların kullandığı barış dili gerçekten çözüme saygıdeğer bir katkıdır. Fakat öfkeyi körükleyen kışkırtıcı dil yok mu; barış sürecini bu dilin de sabote etmesinden endişeliyim, sadece silahlıların değil.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89