• BIST 107.015
 • Altın 172,048
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 24 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Berlin 11 °C

Bahçeli’nin şerefi ve elleri...

Aydın Engin

MHP’nin başbuğu Devlet Bahçeli’nin MHP’ye oy vermeyip HDP’ye oy verenlere ilişkin besbelli ki derin derin düşünüldükten sonra dillendirilmiş sözlerini okumadı, dinlemedi iseniz, yani bu ülkede olup bitenlerle bu kadar ilgisizseniz bence bu yazıyı da okumayın. 

Rakamlardan anlamlar çıkarmaya dayanan kadim felsefe akımları var. Eski Yunan’da bunu filozof ve matematikçi Pitagoras’ın izinden giden Pisagorcular temsil ediyor. Doğu’da bunlara “Hurufi” deniyor. 

Bahçeli’yi bugüne kadar Hurufi özellikleri ile tanımış, gülüp geçmiştik. Gülüyorduk çünkü bazı tarihleri, başka tarihlerle karşılaştırıp topluyor, çıkarıyor, araya yeni birtakım rakamlar sokuyor ve bunlardan da anlamlar ve sonuçlar çıkarıyordu. 

Ancak birkaç gün önce bir MHP toplantısında konuştu ve anlaşıldı ki Bahçeli’nin özelliği Hurufilikten ibaret ve Hurufilikle sınırlı değilmiş. 

O çoğumuzun ezberlediği konuşmasından iki cümle. 

Önce birincisi: “İzmir’de yazlıklarında yatıp AKP olmasın diye oyunu MHP’yevermeyen ama HDP’yi Meclis’e taşıyan zavallılar”. 

Bu cümleden ne anlaşılıyor. “Yazlıkçılar, İzmir” gibi sözcüklere takılmayın. Kışlıkçılarda diyebilirdi, İzmir yerine Muğla, Çanakkale filan de diyebilirdi. 

Ama “Oylarını MHP’ye vermeyen HDP’yi Meclis’e taşıyan zavallılar”ı ne yapacağız? 
Adamcağız açık açık, “Bana niye oy vermediniz? Zavallısınız işte, zavallı! Bana oy vermeliydiniz. Ühü, ühü. Ühü...” demekte... 

Hiç böyle parti lideri görmemiştim. İtiraf edin siz de görmemiştiniz. Lider dediğin kendisine oy vermeyen seçmenlere kızar, hakaret eder, ne kadar saklasa belli olacak gibi gözyaşı döker mi? 

Gelelim seçtiğim ikinci cümleye: “Boğaz’da yalılarda oturup viskisini yudumlayıpoyunu HDP’ye veren şerefsizler...” 

Buyur buradan yak. 

Boğaz’da bir yalıda oturan biri ya da birileri, eğer lütfedip sandık başına gittilerse AKP’ye oy vermişlerdir. AKP’ye şu ya da bu nedenle uzaksalar ikinci tercihkesinlikle MHP’dir. Çünkü o yalıda oturmanın bedeli, fabrikasını, şirketini, sermayesini solculardan, hele hele bilinçli işçilerden titizlikle ve gerekirse vahşi yöntemler kullanarak korumaktır. İhtiyacı olan vurucu gücü nereden bulacağını bilir, çünkü bu konuda son 50 yılda çok, ama çok deneyim biriktirmiştir. 

Bu seçimde HDP’ye oy veren çok kişi tanıyorum. Biri zaten kendimim. Ama tanıdıklarım içinde ilaç için Boğaz’da yalıda oturan ve viski içen bir tek seçmen bile tanımadım. 

Tanıdıklarım, ki sayıca pek çokturlar. Nitekim Bahçeli’nin danışmanı Metin Özkanda ilan etti, ellerinde 3 bin kişilik “şerefsizler listesi” olduğunu söyledi. 

“şerefsizler”in hiçbiri yalıda malıda oturamaz. Çoğu ayda üç kuruşa talim eder, yani çulsuzdur. Viski içmez, içenlere de dudak bükerler. Rakı, şarap, bilemedin iyi bir konyak öncelikli tercihleridir. 

Bir de… 

Bir de hiçbirinin eline işçi, Alevi, sosyalist, komünist, Kürt kanı bulaşmamıştır. 

Sivas, Kahramanmaraş, Çorum, 1 Mayıs 77, Kanlı Pazar cankırımlarına bırakın karışmayı, tanıklık bile etmemişlerdir. 

Oysa birilerinin elleri bileklerine kadar o kanlara bulanmıştır ve Shakespeare’nin ölümsüz dizesiyle söyleyelim:

“Kan, kan, kan... Dünyanın bütün okyanusları yıkayamaz bu kanı...”

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89