• BIST 89.764
 • Altın 145,514
 • Dolar 3,6255
 • Euro 3,9111
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır 4 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 14 °C
 • Berlin 7 °C

Aydınlar çözüme hazır mı?

Mümtaz er Türköne

Türkiye, kaçınılmaz biçimde değişti. Ne sandalın içinde yol alan biz eski biziz, ne sandal eski sandal, ne nehir eski nehir. Zaman içinde yolculuk yaparken kıyıda duranlar da, nehrin yatağı da değişti. 

İnsanlar değişti, toplum değişti, kullandığımız çözüm araçları değişti, fikirlerimiz, üslubumuz ve niyetimiz değişti. Her şey değişti, ama bazı şeyler aynı kaldı; aydınlarımızın bir kısmı ise hiç değişmedi. Bu değişimi kendi yolculuğumda hem yaşadım hem de takip ettim. 

Mülkiye’de talebeyim ve kavga çıkmasın diye bize tahsis edilen meşhur Taş Oda’da 7-8 arkadaşımla sınava giriyoruz. Sınav başladı ve gözetmen aramızda “korkusuzca” dolaşıyor. Özgüveni canımı sıktı; liderlik sorumluluğu üzerimde olduğu için durumu kontrol altına almam lazım. Kolçaklı sandalyede bacak bacak üstüne atıp, iyice yayılarak laubali bir sesle “Hoca bir kenara otur, milletin dikkatini dağıtma.” diye azarladım. Hoca dondu kaldı, ne söyleyeceğini kestiremedi ve sonra hiçbir şey söylemeden sınıfı terk etti gitti. Sınava gözetmen olarak gelen o doktor asistanın, tam da o sıralarda okuduğum “Kara Afrika Milliyetçiliği” kitabının yazarı olduğunu sonradan öğrendim. Baskın Oran’la bir toplantıda yıllar önce karşılaştığımızda bu olayı anlatıp okkalı bir özür dilediğim için içim rahat. Meğerse başından o yıllarda benzer çok olay geçmiş. Sıkılı yumruklarla, siyah-beyaz renklerle yaşadığımız dünya değişti, bizler de değiştik. Birlikte yaşamanın yollarını, hoşgörü ve uzlaşma içinde aramaya giriştik. Ama Baskın Oran ve onun familyasından gelen aydınlardaki o buyurgan kibir hiç değişmedi. Birlikte barış içinde yaşamanın yollarını ararken karşımıza dikilen bu modası geçmiş eksantrik aydınların hükümranlığının da sona ermesi lazım. Tabii bu sefer azarlamadan ve incitmeden. Baskın Hoca Kürtlere dönüp, “Neden özerkliği almadan silah bırakıyorsunuz?” diye, yüksek perdeden bir “fırça” çekiyor: “Kürtlerin tek pazarlık gücü” olarak gösterdiği “silah”ın özerklik verilmeden bırakılmasına karşı çıkarken hızını alamıyor, AVM’lere yönelik “kan banyosu” tehdidinde bulunuyor (3 Mart, Radikal 2). Devam eden sürece muhalif bir silahlı örgüt şefinin değil, Baskın Oran’ın sözleri bunlar. 

Baskın Hoca’yı celallendiren sadece Kürt sorununun çözümü değil. Geçmişin irtica yaygaraları arasında tekrarlanan kışkırtmalar, artık siyasî gündemde değil sadece Baskın Hoca gibi değişmeden kalmayı beceren aydınların kaleminde yaşıyor. Süt Bankası için tartışılan yasal düzenleme onun kaleminden “İlk şeriat yasamız çıkıyor”a (10.3. Radikal 2) dönüşüyor. İnsanların ihtiyaç duyduklarında ve talep ettiklerinde devletin sunacağı bir hizmet -ki ülke nüfusunun çok önemli bir kısmı için zaruri olacak- Baskın Hoca tarafından sadece şeriat düzenlemesi olarak yerilmiyor; Hoca oturuyor bu hassasiyetin dinen gerekli olmadığına dair, başka dinlerden emsaller göstererek fetva veriyor. Hani oturup sadece “bir yasanın gerekçesi din kurallarına dayanamaz” diyerek laikliğe sımsıkı sarılmakla iktifa etse. “Hıristiyanlıkta (Süryaniler hariç) ve Yahudilikte mevcut olmayan bu yasak neden İslamiyette var?” sorgulamasına girişmese. 

Okuyan, düşünen, yazan aydınlar geçmişte nadirattandı. Aydınlanmış küçük bir azınlığı meydana getiriyorlardı. Bugün toplum onlardan fersah fersah yukarıda; kendi yolunu buluyor, kendi çözümünü üretiyor. Siyasete istikrar, ülkeye huzur getiriyor. Şu çözüm sürecinde, “Kürtlere statü” arayan aydınlar mı, yoksa Türk’üyle-Kürt’üyle toplum mu daha ileride? Toplum çözüme hazır; aydınlar hazır mı? Neyse ki değişmeden kalan aydınlar artık değişimi engelleyecek güce sahip değiller.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89