• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 19 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 25 °C

Avukatlar ve Kürt avı...

Reyhan Yalçındağ

‘’Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı.“
Moliérac

Bu defa da Kürt avından nasibini alanlar Kürt avukatlar oldu… Her fırsatta ne kadar demokratik olduğundan dem vuran AKP Hükümetinin her düzeyden sözcüleri, siyasi operasyonların hemen öncesinde muhalifleri hedef göstermekte, akabinde de yüzlerce insan gözaltına alınıp tutuklanmaktadır. Öcalan’ın avukatlığını üstlenen avukatlardan 33’ünün apar topar cezaevine atılması, öyle o kadar basite alınacak bir durum değildir. Bu operasyonla birkaç mesaj aynı anda verilmek istenmektedir.

Birincisi, uluslararası hukukun en keyfi biçimde ihlali anlamına gelen 24 saatlik tecrit altındaki Öcalan’ın ayrıca avukatlarının da elimine edilmesiyle ne hedeflenmektedir? Hani savunma hakkı kutsal ve dokunulmaz idi? Kaldı ki iç hukuka göre de müvekkil ile vekil arasındaki iletişim gizlidir. Oysa ki „basın ordusu“ ilk günden itibaren avukatların meslekleriyle ilgili birçok yanılgılı bilgiyi servis ederek onları da hedef gösterdikleri gibi, Öcalan’ın aslında avukatla temsil edilme hakkının olmadığının da altını çizmiştir. Bu saatten sonra meslektaşlarımıza yönelik fiziki veya benzeri bir saldırıdan dolayısıyla, yaygın basın ve Hükümet, doğrudan sorumlu olacaklardır.

İkincisi, bir halkın „avukatsız“ bırakılabileceğinin mesajıyla ne hedeflenmektedir? Son otuz yıldır bu coğrafyada, zulüm, hak ihlalleri, sistematik yönelimler, cinayetler, tecavüzler, vb. yaşandığında da bu halk savunmasız bırakılmak istenmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin rafları, bu tarihi zorbalığın belgeleri ve delilleriyle doludur.

Peki, askeri darbe süreçlerinden bile daha fazla sayıda insanın her gün gözaltına alınıp tutuklandığı bir süreçte, avukatların da tutuklanmasıyla halka gözdağı mı verilmektedir? „Gidin hepiniz evinizde oturun, bir kelime dahi etmeyin. Zaten insan hakları savunucusu, kadın, siyasetçi, vs olmanız bizim için yeterlidir…“ tehdidi bu halkı onur mücadelesinden vazgeçirmeye yetecek midir? Tecavüzlere, katliamlara, her türlü zorbalığa direnmiş bu halk, bu siyasi operasyonlara mı evet diyecek!

Kaldı ki, Kürt avukatlar, Hükümetin politikalarını onaylamadılar, yaşanan zulme seyirci kalmadılar ve sonuçta da tutuklandılar. Ancak Moliérac’ın şu tarihi sözünü bir kez daha hatırlatalım: Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı! Kimse size biat etmedi, etmeyecek de! Bu ülkede Şevket Epözdemir, Medet Serhat, Metin Can ve ismini burada sıralayamadığım diğer Kürt avukatların yaşam hakkını ihlal ettiniz, şimdi de diğerlerini zındanlara tıkmaktasınız!

İyi de, sizden önce binlerce kere denenen bu yöntemler sonuç vermedi de siz mi başaracaksınız?

Kendi dilini, kültürünü, kimliğini özgürce kullanana kadar verdiği onur mücadelesinde ne kadar haklı olduğunu tüm dünya biliyor! İyisi mi, tel örgülerle çevirin tüm Kürt coğrafyasını ve „cezaevi“ ilan edin! Nasıl olsa yakında cezaevlerinizde yer kalmayacak!

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89