• BIST 90.118
 • Altın 146,473
 • Dolar 3,6280
 • Euro 3,9373
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 18 °C

Artık yeter! Konuşun ve bitirin!

Şahin Alpay

Geçenlerde çıkan bir yazımda, yaklaşık otuz yıldır yazdığım yazılarda, Kürt sorunu ve ondan kaynaklanan PKK sorunu hakkında ulaştığım sonuçları şöyle özetliyordum: "Şiddet, şiddeti üretir. Silahlı Kürt ayaklanması baskı, yasak ve şiddetle sona erdirilemez.

Bu ayaklanmaya son vermenin yegane yolu, zihinleri ve gönülleri kazanmaktır. Bunun için: Kürt yurttaşlarımızın ortak oldukları, demokratik taleplerinin karşılanması şarttır. Silah bırakmasını sağlamak için PKK ile başlanan müzakerelerin başarıya ulaştırılması şarttır. PKK'nın peşinden sürüklenen gençlerin normal hayata dönmelerini sağlayacak nitelikte bir af şarttır. Türkiye'nin, sadece nüfusunun çok önemli bir bölümünü oluşturan, iç içe yaşadığı, evliliklerle kaynaştığı kendi Kürt yurttaşlarının değil, bölgede yaşayan bütün Kürtlerin saygısını kazanması şarttır. Husumeti olan bölge devletlerinin Türkiye'ye karşı PKK kartını oynamalarını önlemek için de şarttır."
(Zaman, 7 Ağustos) Şiddetin son bulması için yol haritası budur ve bunun artık anlaşılması gerekir.

MİT ile PKK arasında, silahlı isyanın sona ermesi, silahların terk edilmesi amacıyla İmralı'da ve Oslo'da sürdürülen müzakereler, ne yazık ki son genel seçimlerin hemen öncesinde kesildi. PKK'nın 14 Temmuz 2011'deki Silvan baskınıyla şiddet yeniden tırmanışa geçti. İHD verilerine göre, o tarihten bu yana asker, polis, sivil ve PKK militanı 720 yurttaşımız can verdi. (Taraf, 28 Eylül) Yazık değil mi?! Barış için görüşmeler inişli çıkışlı olarak en az 2006 yılından bu yana devam ettiğine göre, iki tarafta da şiddeti sona erdirme iradesi mevcut. Bu irade olduğuna ve her kökenden Türkiye halkı akan kanın durmasını istediğine, "şiddete son" dediğine göre, devletle PKK arasındaki müzakereler yeniden başlamalı ve mutlaka sonuca ulaşmalı.Oslo müzakerelerine katılan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, başka ne derse desin, şöyle diyor: "Bizim tabanımız barışa dünden hazırdır. Önceden tabanımızı buna göre hazırlamış bulunuyoruz. Bu işin mutlaka diyalog yoluyla halledilmesi gerektiğine inanıyoruz..." ve ekliyor: "Talep gelmesi halinde 'şartsız olarak' masaya oturacağız..." (BBC Türkçe, 24 Eylül.)

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, başka ne derse desin, şöyle diyor: "BDP, AKP ve eğer CHP de müzakereyi destekliyorsa üç parti bir araya gelip, yeniden müzakerelerin sağlıklı bir şekilde başlayıp kalıcı barışa ulaşması için neler yapılabilir bunu tartışmaya açabiliriz... Nerede tıkandı, nerede yanlışlar yapıldı kamuoyunun bilgisi dahilinde bu tür görüşmeler yapılabilir, yapılmalıdır. Bunun şiddetin durmasına kesin katkı sunacağını düşünüyorum..." (Milliyet, 25 Eylül.) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen haziran ayında Kürt sorununun çözümü için bütün siyasi partilere birlikte çalışma çağrısında bulunmuştu. Şimdi de, başka ne derse desin, "Eğer silah bırakılacaksa elbette PKK ile görüşmeler başlayabilir..." diyor. (21 Eylül) Ve hepsinden önemlisi Başbakan Erdoğan, başka ne diyorsa desin, diyor ki: "Çözüm için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız... İmralı ve Oslo görüşmeleri yine olabilir..." (TV kanalları 26-27 Eylül)

PKK'nın İmralı'da hükümlü lideri Abdullah Öcalan, şiddet sarmalının başlamasından daha bir hafta sonra şöyle demişti: "Başbakan, 'Biz bu işin silahlarla çözülmeyeceğine inanıyoruz. Bu meseleyi demokratik anayasal yöntemlerle çözeceğiz' derse, bir haftada hallederiz..." (Radikal, 21 Temmuz 2011) Şimdi de kardeşi aracılığıyla diyor ki: "Tek isteğim kan dursun, bu sorun çözülsün." (Taraf, 28 Eylül)

Şiddetin son bulmasına etkin bir şekilde katkıda bulunması için Öcalan'ın ev hapsine çıkarılması yararlı olacaktır. Ahmet Altan haklı: Oslo görüşmelerinin bir konusu Öcalan'ın ev hapsine çıkmasıydı. Bunu gerçekleştirmek için görüşmelerin tamamlanmasını beklemek niye?

Artık gençlerimizin ölmemesi, Türkiye'nin huzura kavuşması için, Başbakan ve hükümet gereken iradeyi göstermeli. Artık yeter! Konuşun ve bitirin!.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89