• BIST 79.945
 • Altın 125,040
 • Dolar 3,0730
 • Euro 3,3444
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Berlin 17 °C

Ankara'yı çok rahatsız eden IŞİD haritası

Murat Yetkin

IŞİD Amacı, 2016 izdüşümü” başlıklı harita, 16 Eylül günü ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi karşısında sunum yapıp soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey tarafından sergilendi.

Sunumun konusu Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terörist örgütün Irak ve Suriye topraklarındaki yayılmasının durdurulması için ABD Başkanı Barack Obama tarafından açıklanan strateji idi.

Bu, Dempsey’in “Strateji işlemezse, asker göndermek durumunda kalabiliriz” dediği toplantıdır. Beyaz Saray hemen Obama stratejisine göre Amerikan askeri postalının Irak ya da Suriye toprağına basmayacağını duyurdu. Böylece ABD yönetiminde siyasi otorite ile askeri otorite arasında görüş ayrılığı da kamuoyuna yansımış oldu.

Türkiye’deki gazete ve televizyonların çoğu da konuyu bu asker gönderme kısmından gördü. Bu nispeten kolaydı da. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Batı medyasında Türkiye’yi Suriye ve Irak’taki İslamcı örgütlere müsamahalı davranmakla suçlayan yayınlara ne kadar kızdığına dün yaptığı konuşmada bir kez daha şahit olduk.

Özellikle de IŞİD’in Hacı Bayram civarından, Erdoğan’ın ifadesiyle, “terör örgütüne terörist” devşirdiği haberinin kendisi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafıyla birlikte kullanan The New York Times gazetesine.

52878

Ama işte Senato oturumundaki haritayla görüldü ki, bu bilgi ve iddialar yalnızca medyada “Türkiye’yi teröristlerle ilişkili göstermek” ve “Kötü göstermek” amacıyla bir kısım medyanın işi olmakla sınırlı değildir. En üst düzeyde devlet yetkililerinin IŞİD’le savaştaki gerekçeleri arasında Türkiye üzerinden Suriye’ye gidip IŞİD ve diğer el Nusra gibi diğer Cihadî örgütlere katılım yollarını gösteren haritalar vardır.

Haritaya dikkatlice bakarsanız gri bölgelerin Kürt kontrolünde, kırmızı bölgelerin IŞİD kontrolünde, pembeye boyanmış bölgelerin ise IŞİD’in 2016’ya dek kontrolüne almayı amaçladığı bölgeler şeklinde gösterildiğini okuyabilirsiniz.

Buna göre, IŞİD’e katılmak üzere İstanbul’a hava yoluyla gelen Amerikan veya Avrupa pasaportlu militanlar, yine hava yoluyla ya da kara yoluyla Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’ya ulaşmakta, buradan da, yine haritaya göre Reyhanlı, Kilis ve Akçakale’de Suriye’ye geçmektedir.

Kuşkusuz dün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Çankaya’da toplanan güvenlik zirvesinde bundan çok daha ayrıntılı harita ve bilgiler vardır. Keza ABD’nin elinde de Senato’da sergilenenden çok daha ayrıntılı bilgiler vardır.

Bu haritanın bu şekilde sergilenmesindeki neden Türkiye’ye “Her şeyin farkındayız” mesajı vermek değildir. Başkalarına “Türkiye’nin sınırlarında neler olduğunu biliyoruz” mesajını ilan etmektir.

Yoksa dün eleştirdiğin The Wall Street Journal makalesini yazanlar da Türkiye’nin ABD’nin öngördüğü stratejinin askeri kısmına katılmadığı için İncirlik üssünün Irak’ın Kürdistan federal bölgesine taşınmayacağını elbette bilirler. Amaç rahatsızlığı göstermektir.

Ve Ankara da rahatsızdır. Üstelik şimdi bunun üzerine Katar’ın sınır dışı ettiği Müslüman Kardeşler lider kadrosuyla Türkiye’de ne yapacağı gibi bir rahatsızlık daha eklenmiş durumdadır. Katar’ın Hamas’ı da sınır dışı etmesi durumunda neler olacağını ise kimse aklına bile getirmek istememektedir.

Rahatsızlığın bir kaynağı, geçmişte Suriye işlerine gereğinden fazla karışmış olmanın, İslamcı muhalefetin taleplerine gereğinden fazla açık olmanın getirdiği sonuçlardan bir an önce kurtulma gayretidir. Bir diğer kaynağı ise, Türkiye’nin bir süredir ABD, Avrupa ve Arap ülkeleri ile aslında IŞİD’e karşı –kimilerine göre gecikmiş- bir işbirliği içinde olduğunun hiç de takdir edilmediği duygusudur.

Türkiye “yabancı savaşçılar” diye bilinen Amerikan-Avrupa pasaportlu Cihatçıların kendi üzerinden Suriye’ye geçip IŞİD’e katılmasına karşı en az dört aydır işbirliği yapmaktadır. (“Türkiye ve ABD Suriye savaşında işbirliğine başladı, Radikal, 6 Haziran 2014)

Öte yandan Suriye’ye yalnızca Amerikan ve Avrupa pasaportluların değil, Türk pasaportlu Cihatçıların da geçtiği bir gerçektir. Resmi kaynaklara göre, daha Ağustos ayı başında Türkiye’den en az bin kişinin IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye geçtiği tahmin edilmekteydi. Bu sayı artmaktadır, CHP’li Atilla Kart neredeyse her gün yeni isim listeleriyle çıkıp IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye geçtiklerini öne sürmekte, hükümete sorular sormaktadır.

Türkiye’nin IŞİD’e karşı cephede askeri harekâta katılmama kararı, hangi nedenle olursa olsun doğrudur, bu batağın içine daha fazla girilmemeli, bir an önce çıkmaya çalışılmalıdır.

Yine de IŞİD’in elindeki 49 rehinenin varlığı en önemli gerekçeyi oluşturmaktadır. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan dün bir grup gazeteciye eğer rehineler olmasa Türkiye’nin bugünkünden daha fazlasını söylüyor ve yapıyor olacağını açıklamıştır. Türkiye yakın zamana dek o kadar dikkatsiz davranmıştır ki, şimdi başta rehinelerin can kaygısıyla her adımını on kat dikkatle atmak zorundadır.

Ama işte harita oradadır. Dün Çankaya’da yapılan toplantının sonuçları Türkiye’nin son dönemde Orta Doğu’yla ilişkileri üzerinde hem Batı, hem Arap coğrafyasında oluşan algıyı düzeltmek üzere somut adımlar atmayacağını gösterecektir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89