• BIST 90.383
 • Altın 144,560
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 7 °C
 • Diyarbakır 3 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Berlin 6 °C

Anadilde eğitim: Sorunun nihaî çözümü

Mümtaz er Türköne

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin, Erbil’de yayımlanan Rudaw Gazetesi’ne verdiği mülakat, Kürt sorununun kökünden çözümü konusunda bir dönüm noktası olacak. Hocaefendi, herkesin uyması gereken temel prensibi bir pusula gibi önümüze koyuyor.

Temel haklar, pazarlık konusu yapılamaz. Allah’ın bahşettiğini, kul esirgeyemez. Bu prensipten, tam da bugün atmamız gereken çok ileri bir adım çıkıyor ve Hocaefendi bu adımı bizim adımıza cesaretle atıyor: “Anadilde eğitim, adil olmanın gereğidir.” Kürt sorununun çözümünü bütünüyle ihata eden son kritik aşama, pratik olarak işte bu adımın atılması ve anadilde eğitim hakkının bir insan hakkı olarak benimsenmesiydi. Bu kapının herkesten önce Hocaefendi tarafından zarif bir üslupla ve empati yüklü bir insanî çağrı ile açılması, çok kritik bir anda birçok zorluğun aşılması demek. Hocaefendi’nin mânevî otoritesi müsellem. Türkiye’nin geleceğini gönülleri yoğurup aynı hedefte birleştirerek şekillendiren bu Manevi Otorite, yakıcı sorunların çözümünde yüksek ifta makamı olarak hepimize rehberlik ediyor. Hükümet eşzamanlı olarak anadilde eğitimi mümkün kılacak bir düzenlemeye hazırlanıyor. Anayasa’nın 42. maddesi değişecek. 42. maddenin son fıkrasında yer alan “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ibaresi, doğrudan Kürtçenin yasaklanması anlamına geliyordu. İbarenin ne kadar dışlayıcı olduğuna dikkat edin. Bu madde incitici bir şekilde doğrudan insanların anadillerini yasaklıyor. Habere göre, bu madde değiştirilecek ve özel okullarda anadilde eğitimi mümkün kılan bir düzenlemeye yer verilecek. 

Hocaefendi’nin Rudaw gazetesinde Rebwar Kerim’e verdiği mülakatın, hükümetin anayasa düzenlemesine takaddüm ettiğini tahmin etmek pek zor değil. Rebwar’ı tanıyorum; Kuzey Irak bölgesinin en iyi gazetecisi ve her iyi gazeteci gibi ilişkileri çok boyutlu. Barzani yönetimine yakın. Hocaefendimizin bu tür kritik adımları taktik hesaplara girmeden alenî ve şeffaf bir şekilde attığı malum; demek ki bu kritik dönemeci sağ-salim geçerken kime borçlu kaldığımız ortada.Anadilde eğitim meselesi, Kürt sorununun çözümünde son duraktı. Bu hakkın -tanınması değil- anayasal güvenceye kavuşturulması, Türkiye’nin etnik sorunlarını insan haklarına uygun evrensel bir çerçevenin içine bütünüyle yerleştirdiğini ve geriye bir tartışma konusu bırakmadığını gösterecek. Hükümetin “özel okul” formülü, hem bu okulları kurup işletenleri hem de bu okullarda eğitim alanları “gönüllü” haline getiriyor. Gönüllü olmak, uygun şartlar sağlanırsa sağlıklı bir denge getirir. Uygun şart ise, devletin bu okullarda öğrenci sayısına göre bütün masrafları sübvanse etmesi. Kürtçe eğitim konusunda devletin bu hakkı teslim etmesi yetmez. Ayrıca, pozitif ayırımcılık yaparak hem geçmiş günahlarından sıyrılması hem de vatandaşlarına saygısını göstermesi gerekir. Sonuç ne olur? Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, kardeşliği kuvvetlenir. Bütün ilkel ezberler, bu sorunun çözümü ile buharlaşıp kaybolur. Türkçenin avantajları, Kürtçenin dezavantajları anayasanın ve kanunların ve bunları uygulayan kamu makamlarının eseri değil. Ortadoğu bütünleşen, büyük bir pazar. Bu pazarın hakim dili ise Türkçe. Gelelim Cizre’deki “öz savunma birlikleri”ne. Felaket tellalları, yol kontrolü yapan bu resmî kıyafetli PKK’lıları, Türkiye’nin bölünme işareti olarak yorumlarken bir ayrıntıya dikkat etmeli. Sona eren şiddet, sadece şehit cenazelerini durdurmadı. PKK’nın uyguladığı şiddet bir siyaset ve hakimiyet biçimiydi. Barış süreci, bu siyaset tarzını da sona erdirdi. Arkasında şiddet desteği olmayan “öz savunma” birlikleri, basit bir izci örgütünden öte geçemez.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89