• BIST 97.726
 • Altın 145,645
 • Dolar 3,5781
 • Euro 4,0008
 • İstanbul 20 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 29 °C

Altı üstü bir ateşkes süreci hepsi bu

Yavuz Baydar

Tamam. Şimdi oldu.

Taşlar yerli yerine, daha doğrusu eski yerine oturuyor hızla.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Balıkesir'de 'Yeni Türkiye' dizisine fevkalade bir ekleme daha yaptı:

'Kardeşim, ne Kürt sorunu ya! Neyin eksik senin? Bir Kürt olarak sen bu ülkede cumhurbaşkanı oldun mu? Oldun. başbakan çıkardın mı? Çıkardın. Bakan çıkardın mı? Çıkardın. Devletin en üst kademelerine yönetici gönderdin mi, gönderiyor musun? Var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde var mısın? Var.'

'Allah aşkına, bizden farklı neyin var, her şeye sahipsin!.. Ne istiyorsun daha, ne istiyorsun?'

Bazı hayalperestlerin adına ısrarla 'çözüm süreci' dediği şeyin esasen 'ateşkes süreci'nden başka bir şey olmadığını hâlâ anlamayan varsa yukardaki açıklamayı dikkatle okusun.

AKP'li de değilim, Kürt de. Bana bir şey söylemek düşmez.

Ama 'ateşkes süreci'ni 'çözüm süreci' zannederek gelinen hassas noktadan medet umarken ağzını açmadan başka yere bakan Kürt yurttaşlardan, hadi tepkiyi bırakalım, 'ne oluyoruz ya' mealinde herhalde bir soru yükselecektir.

‘Hadi dağılalım’ diyecekler mi?

Balıkesir'deki ifadelerin arka planına, (geçenlerde Faruk Mercan'ın yazısında değindiği) Başbakanlık ofisinde Dengir Mir Mehmet Fırat'la Erdoğan arasında 2008 sonlarında geçen özel konuşmayı da ekleyin:

Fırat, 'anadilde eğitim reformu yapma zamanıdır' mealinde konuşunca Erdoğan'dan aldığı cevap şu:

'Ben Güneydoğu'nun her tarafına gittim. Yanıma gelip Kürtçe eğitim isteyen bir tek kimse bile çıkmadı. Hem Kürtler’in devleti mi var ki ana dilleri olsun?'

Bunun üzerine Fırat, 'Kürtler’in devleti var. Türkiye Cumhuriyeti. Siz de onların başbakanısınız. Kürtçe eğitimi ben çocuklarım için sizden talep ediyorum' diyor, cevap gelmeyince odadan çıkıyor.

Yüz yıldır bilmem kaç defa devlet eziyetine karşı kalkışmış, bugün (KONDA verilerine göre) nüfusumuzun 14 milyonunu oluşturan Kürtler, 'neyiniz eksik' telkinini duyunca, 'iyi o zaman, hadi dağılalım arkadaşlar' diyecekler, öyle mi?

Temel bir insan hakkı olan başörtüsü serbest kalacak, okullara, Meclis'e girecek ama devletle anadilinde konuşma, anadilde eğitim görme gibi en temel bir başka insan hakkı devlet tarafından resmen hiçe sayılacak, okula, hastaneye, dairelere, belediyeye, siyasete, orduya vs. 'resmen' kabul edilmeyecek, 'gidin işinize ya' denecek, öyle mi?

En iyi ihtimal ateşkesin uzaması

Ah, doğru, bir de şu Dolmabahçe deklarasyonunda değinilen bir 10 madde vardı değil mi?

AKP'den ses var mı?

Adına nedense 'çözüm' denen 'ateşkes süreci'nde, AKP'leşmiş devletle 'müzakere müzakeresi' yapan, oylarını AKP ile HDP arasında bölüştürürken 'güzel şeyler olacak' diye olanca iyi niyetiyle umut besleyen Kürt seçmenler düşünsün.

'Bize çözüm hikayeleri anlatılırken, AKP Meclis'te Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na konmuş çekinceleri kaldırmak yerine acep neden İç Güvenlik Yasası'nı geçirmeye çalışıyor' diye sormayı akıl ederler belki.

Bu arada, İmralı'ya giden HDP heyetinden Sırrı Süreyya Önder de Öcalan'ın Nevruz'da 'çok tarihi' açıklamalar yapacağını söyleyip umut alevlerini canlı tutmaya çalışıyor.

Oysa kendisi de dahil, bilen biliyor ki, bir yandan laf kalabalığıyla gün geçirilirken, diğer yandan Kürtler’e 'daha ne istiyorsunuz ya' denildiği sürece 'ateşkes süreci'nin 'çözüm süreci'ne dönüşmesi pek mümkün görünmüyor.

En iyi ihtimal ateşkesin uzamasıdır.

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık Cumhuriyet'e anlatmış:

'Hem milliyetçi kesime sesleniyor hem de bizi tahrik ederek, halkı kışkırtarak adeta 'yeter artık' deme noktasına getirerek bizi masadan kalkmaya zorluyor... Eğer masadan biz kalkarsak, 'Ben sorunu çözmek istedim. Sabırlı davrandım ama PKK çözüme gelmeyip savaşta ısrar etti. Barışa razı olmadılar. Savaşın dışında bir şey düşünmüyorlar' diyecekler. Böylece kendisine haklılık kazandırıp bunu da oya dönüştürecek. Hesapları hep bu yöndedir.'

Bu arada, ANAR ve Konsensus'a göre HDP oylarının 7-9 bandı içinde sıkışmışlığını da resme ekleyin.

Oyuna gizlenen Osmanlı-İttihatçı kurnazlığı yeterince net mi?

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89