• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 20 °C

AKP yönetiminde derin nepotizm

Fehim Taştekin

Al-Monitor
AKP yönetimi aleyhine yığınlarca yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası olmasına karşın bunları halkın dikkatine sunamamakla eleştirilen Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) sonunda bir şeyi başardı. Ana muhalefet partisi CHP doludizgin yayılan nepotizm dosyasıyla hükümetin yakasına yapıştı. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (KPSS) baypas ederek kamu kurumlarına memur olarak atanan ya da hızlıca üst kademelere yükseltilen hükümet yetkililerinin yakınlarının yer aldığı listeyi açıklayarak siyasetin hararetini arttırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Haluk Koç’un 7 Aralık’ta kamuoyuyla paylaştığı ilk liste bütçe görüşmelerine damgasını vururken ikinci liste 14 Aralık’ta hükümetin Zaman ve Samanyolu Televizyonu’na yönelik başlattığı operasyona denk geldi. Koç’un açıkladığı ilk torpil listesinde 85, ikincisinde 68 kişinin ismi yer aldı.

İhbar hattı kuruldu

Koç listeyi hazırlarken kendisini köstebeklik yaptırmakla suçlayan hükümete “Bu ihbarlar senin eski milletvekillerinden, bürokratlarından, parti teşkilatlarından, sade vatandaşlardan geliyor. Yani minareyi çaldınız, kılıfına sokamıyorsunuz” yanıtını verdi.

Listeleri açıklamakla yetinmeyen CHP bir de ihbar mekanizması kurdu. Bu iş için açılan www.haksizatamalar.org adlı siteye ihbar yağmaya başladı.

Al-Monitor’a konuşan Haluk Koç, gelen ihbarları teyit ettikten sonra yayınlayacaklarını belirterek “İnternet sitesini ilan ettikten sonra ilk 24 saat içerisinde 3 bine yakın ihbar geldi. Biz bu ihbarları kendi kanallarımızla teyit ettikten sonra yeni listeler şeklinde açıklayacağız. Benim açıkladığım iki liste buzdağının sadece üstünde yer alanlardır. İsmi bilinen siyasi elitin birinci derecedeki akrabalarını sıraladım. Bunun gibi binlerce var” dedi.

Çarpıcı atama ve yükselişler

Sınavsız olarak yapılan atamalarla ilgili birkaç örnek şöyle:

İbrahim Er: Erdoğan'ın teyzesinin oğlu. İlköğretim müfettişiydi. Önce MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü’ne, ardından Danıştay üyeliğine getirildi.

Recep Ali Er: Erdoğan’ın kuzeni. Sınıf öğretmeniydi. Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Ali Erdoğan: Erdoğan’ın yakını. 2 yıllık itfaiyecilik mezunu. KOSGEB İnsan Kaynakları Daire Başkanı oldu.

Dolunay Yüksel: Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun sekreteri. Aslen halterci. Yüksek maaşla Başbakanlık Müşavirliği’ne atandı.

Havva Şahin: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın danışmanı. Açıktan atamayla Cumhurbaşkanlığı’na danışman yapıldı. Ayrıca Akşam gazetesinde yazmaya başladı.

Ahmet Olmuştur: Bilal Erdoğan’ın okuldan arkadaşı. THY’de çağrı merkezinde rezervasyon memuruyken THY Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı’na yükseltildi.

Erkan Kandemir: Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşı. İnşaat mühendisi. Sağlık Bakan Yardımcılığı’na atandı.

Çiğdem Çiçek: TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yeğeni. TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda araştırmacı yapıldı.

Müge Ala Sertoğlu: İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yeğeni. Doktorluk mesleğine yeni başlamış olmasına rağmen İstanbul Bahçelievler Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’ne başhekim olarak atandı.

Elif Ala: Efkan Ala’nın kız kardeşi. Sınavsız olarak Şırnak Valiliği'ne özel kalem müdürü yapıldı. Hiç bekletilmeden Gençlik ve Spor Bakanlığı'na memur olarak atandı.

Tuğçe Özer: Erdoğan’ın fotoğrafçısı Kayhan Özer’in kızı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 2 gün basın müşaviri olarak görev yaptı. Böylece memuriyete açıktan atanmış oldu.

Ali Taha Koç: Eski Kültür Bakanı Atilla Koç’un oğlu. Sınavsız olarak başbakanlıkta önce müşavir, sonra baş müşavir yapıldı. Ardında Ak Saray’ın Bilişim Birimi Başkanlığı’na atandı.

Mahmut ve Hamit Çelik: Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in kardeşleri. İkisi de öğretmen. Mahmut Çelik, Ulaştırma Bakanlığı’nda daire başkanı oldu. Hamit Çelik ise İçişleri Bakanlığı’nda müşavir yapıldı.

İbrahim Arınç: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yeğeni. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Kılıçdaroğlu’nun eski hesapları

Başbakan Ahmet Davutoğlu suçlamalara karşılık Kılıçdaroğlu’nun Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) Genel Müdürü olduğu dönemde 70 yakınını sınavsız işe aldığı iddiasını gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu ise meydan okudu: “70’ten vazgeçtim. Sadece 7 akrabamı sınavsız aldığımı ispat etsinler siyaseti bırakırım. Yoksa kendileri bıraksın. Bu iddiaları 90’lı yıllardan beri ısıtıp ısıtıp gündeme getiriyorlar. Artık gına geldi. 12 yıldır hükümettesiniz. 5 denetim kurulunun herhangi birisinden ‘yolsuzluk yaptı’ diye bir ifade getirsinler yine bırakırım.”

Bunun üzerine iki belgeyle halkın karşısına çıkan Davutoğlu, SSK’da 1997’de açılan sınavı 1230 kişinin geçtiğini ancak Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda ÖSYM’nin sınav günlerinin dolu olduğu gerekçesiyle yeni bir sınav açılmadan bir önceki sınava girenlerin puanlarını yükseltmek suretiyle 3 bin 209 kişinin atandığını anlattı.

Koç ise Davutoğlu’nun ifşa ettiği belgelerle ilgili Al-Monitor’a “Biz AKP’nin mantığı ile hareket ederek onların oyladığı oyuna gelmeyeceğiz. Kılıçdaroğlu'na verilen yanıt ‘Ama siz Amerikalılar da Kızılderilileri öldürmüşsünüz’ tepkisini andırıyor. Kılıçdaroğlu bu konuda soruşturma geçirmiş ve herhangi bir suçlama olmamış. Çaldıkları minareye kılıf bulamamanın acziyle karşı suçlamaya geçtiler” dedi.

Beklenmeyen duyarlılık

“Bal tutan parmağını yalar” diye bir deyişi içselleştirmiş olan Türk toplumunda adam kayırmayı hoş gören bir anlayışın hâkim olmasına rağmen halkın ‘VIP listesi’ adı verilen torpile karşı verdiği tepki yolsuzluk dosyalarına verilenden daha fazla. Koç bu yoğun ilgiyi torpil mekanizması nedeniyle insanların canlarının yanmasına bağlıyor: “Nepotizm klasik siyasetinin tedavisi zor hastalıklarından biri. Ama demokratik süreçler bunu kurallı bir topluma dönüştürebiliyor. 65 yıldır demokratik süreci yaşıyoruz, elbette bu olgunlaşma için kısa bir süre. Çoğunluk iktidarı anlayışıyla kendilerini orada tutabilmek için bütün fren mekanizmalarını devreden çıkartıyorlar. İktidarını kalıcı kılabilmek için liyakati esas almadan kendisine mutlak biat edecek insanlarla bir kadrolaşmaya gidiyor. Prosedürleri baypas eden bu süreç bürokraside personel fetişizmidir. Yönetim eliti yakınlarını bir tür VİP mekanizmasıyla kadrolara yerleştirirken kendini yetiştirmiş, paralar harcayarak sınavlara hazırlanmış insanlar aldıkları yüksek puanlara rağmen saf dışı bırakıyor. KPSS’de başarı elde ettiği halde atanamayan 20 kişi intihar etti. İnsanlar VİP listesi kamuoyuna yansıtılınca benim hakkım yeniliyor demeye başladı. Hâlbuki yolsuzluk varken de kendi hakları yeniliyordu. Ama VİP listesi inanılmaz bir tepkiye neden oldu. AKP’ye oy vermiş mütedeyyin kesimden de tepkiler geldi. Halk hükümetin suçlamayı reddedemediğini de gördü. ‘Hepsi de yanlış değil’ demek zorunda kaldılar. Bunun tercümesi aslında şudur: Allah kahretsin biz bu haltı yedik.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89