• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 22 °C

AKP-BDP anayasası!

Taha Akyol

İKTİDAR partisinin BDP ile anlaşarak yeni anayasayı yapmasını savunanlar var. Cumhuriyet’in mağdurlarının “muhafazakârlar” ve “Kürtler” olduğunu, bunların yapacağı bir anayasanın mağduriyetleri gidererek Türkiye’yi geleceğe taşıyacağını söylüyorlar.

Anayasa yapım sürecine BDP’nin katılması elbette son derece önemlidir, fakat AK Parti’yle BDP’nin yapacağı bir anayasadan böyle bir keramet beklemek bu karmaşık sorunu basite indirgemek olur. En azından öyle bir anayasanın toplumun diğer kesimlerinde sert tepkiler yaratacağını, halbuki anayasaların “en geniş mutabakata dayanması” gerektiğini dikkate almıyorlar.

TOPLUMSAL MUTABAKAT

Hasan Celal Güzel’in çıkardığı Yeni Türkiye dergisine yazdığı makalede Sayın Başbakan, başkanlık sistemi gibi elektrikli konulara girmeden, genel ifadelerle yeni anayasanın nasıl olması gerektiğini şöyle anlatıyor:

“Bu anayasa, kucaklayıcı olmalı, yani toplumsal sözleşme, toplumsal mutabakat işlevini tam anlamıyla yerine getirmelidir...”

Çok doğru... Fakat sorun şudur: AKP ile BDP’nin yapacağı bir anayasa “toplumsal mutabakat işlevini tam anlamıyla yerine getirebilir” mi?!

Her anayasada herkes bazı maddeleri beğenebilir. Bunları alt alta sıralayıp “işte herkesi kucaklıyor” demek o anayasayı realitede kucaklayıcı yapmaz.

Anayasalar benimsendikleri ölçüde kucaklayıcı olurlar. Hatta bu, oylamanın aritmetiğinden de önemlidir. 1961 ve 82 anayasaları yüzde kaçla kabul edilmişti, değil mi?! Toplumsal meşruiyet için yeterli oldu mu?

SİSTEM ÇATIŞMASI

AK Parti ile BDP’nin yapacağı bir anayasa, “orta yol”u bulmak şeklinde değil de, sistem değişikliğini içerirse!.. Mesela AK Parti’nin başkanlık sistemi isteğine BDP’nin destek vermesi... Bunun karşılığında da BDP’nin üniter sisteme aykırı isteklerini AK Parti’nin kabul etmesi biçiminde olursa böyle bir anayasa sandıktan çıkar mı?! Çıksa bile hiçbir şekilde kucaklayıcı olamaz, “toplumsal mutabakat işlevini tam anlamıyla yerine getiremez”.

Hatta korkarım ki, toplumdaki kutuplaşmayı derinleştirerek, beklenenin tersine bir “işlev”e bile yol açabilir. Zira mevcut kutuplaşmalara bir de “sistem” çatışmalarını eklemiş olur.

AKP, CHP, BDP

Bu noktada General de Gaulle’ün 1958’deki anayasa yapım süreci dikkate alınmalıdır. De Gaulle, Fransa’yı krizler içinde debelenen bir parlamenter sistemden, “yürütmeyi güçlendiren” bir yarı başkanlık sistemine geçirmiştir. Önerdiği anayasa Fransa’da yüzde 79 gibi çok yüksek bir “evet”le kabul edilmişti.

Cezayir’deki evet oyları yüzde 96.6 idi!

De Gaulle’ün “yürütmeyi güçlendiren” yarı başkanlık sistemini çok seveceğinden emin olduğum Sayın Başbakan, bizim gibi çatışmacı kültüre sahip Fransa’da bu miktarda “evet”in nasıl sağlandığını, halka böylesine bir güvenin nasıl verildiğini iyi incelemelidir.

Ben sistem değişikliğine karşıyım, parlamenter sistemin etkin işlemesini sağlayacak bir reform yanlısıyım. Fakat hangi sistem olursa olsun yeni anayasa hem aritmetik, hem sosyolojik olarak “toplumsal mutabakat”a dayanmalıdır.

MHP ile BDP’nin uzlaşması mümkün görünmüyor ama günlük siyasi kavgalar yumuşatılırsa AK Parti, CHP ve BDP uzlaşabilir. Elbette kolay değil, fakat aceleye getirmek yerine, uzlaşmacı politikalarla bunu sağlamak niye mümkün olmasın?!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89