• BIST 97.726
 • Altın 145,622
 • Dolar 3,5781
 • Euro 4,0001
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 19 °C

Akıl tutulması

Hamid Omeri

Türkiye'de Müslümanların Mısır'da yaşanan darbeye karşı takındıkları tavır ve oradaki demokrasi ve Mursi taraftarlarına gösterdiği ilgi demokratik değerlere sahip çıkılması açısından kıymetlidir ve desteklediğim bir duruştur. Türkiye'deki Müslümanların Mısır ve diğer ülkelerde yaşanan insanlık suçlarına gösterdikleri ilgi ve alakayı gerek Türkiye'de gerekse Rojava'da yaşanan kıyımlara göstermeyişleri ise anlamakta zorluk çektiğim ve oldukça manidar bulduğum bir yaklaşımdır. 

Neredeyse her söze Hucurat ile başlayan ve “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” diyen Türkiyeli Müslümanların zihinlerindeki bu tutulmadan kurtulmalarını beklemek beyhude midir karar verebilmiş değilim! 

Bu gün ülkenin en önemli gazetelerinin neredeyse bütün önemli köşeleri bir zamanlar zulme uğrayan, yok sayılan, kabul edilmeyen isimler tarafından tutuluyor. İktidarından, medya patronluğuna, yöneticiliğine, yazarlığına kadar önemli alanlar ve koltukların bir zamanların mazlumları tarafından tutuluyor olduğu düşünüldüğünde artık yaşanan en ufak haksızlığın gizli kalmaması gerektiğini düşünüyor insan. 

Peki neler yaşanıyor? Olandan bitenden haberdar ediliyor muyuz? Ne yazık ki dünyanın en ücra köşesindeki son gelişmelerden dahi haberdar olurken, edilirken, günlerce hatta haftalarca en yakınımızda vuku bulan insanlık dramlarını göremiyoruz. Tanık olunmasına rağmen haberdar edilmiyoruz. 

Gören gözler kör!
Duyan kulaklar sağır!
Vicdanlar taş kesilmiş... 
Acı, ama hakikat bu! 

Diğer yandan Kürtler arasında da garip bir durum var. Son günlerde özellikle Suriye'de İslam adına hareket ettiklerini iddia eden zalim ve vicdansız örgütler Rojava'da çoluk çocuk demeden insanları katlediyor. Bu acı olaylardan dolayı bir kalemde bütün Müslümanları katil ve zalim ilan edenlerin rahatlığı Kürtler tarafında da bir tutulmanın yaşandığını gösteriyor. 90'ların ortalarına kadar önemli Kürt hareketlerinde ciddi bir din karşıtlığı vardı ve bu konuda hareket planlayıcılarından tutun da sempatizanlarına kadar açık yüreklilikle düşünceler ortaya konuyordu. Daha sonra bu politikanın yanlış olduğu fark edildi ve farklı bir strateji izlenmeye başlandı. Konuya girilince 'dinine en fazla bağlı olan millettir' denilmeye başlanır ve 'şafiilik adeta bir çimentodur' cümleleriyle konu detaylandırılırdı. 

Ne oldu? 

Türk solunun takiyyelerinden bıkmıştık ki Müslüman Türklerin takiyyeleri inanılmaz boyutlara vardı. O da yetmedi Kürtlerden de bu cihette bir tutulma ile karşı karşıya gelmek açıkçası artık ağır gelmeye başladı. 

Kürtler için söylüyorum. Kürtlerin bu sefer yaklaşan treni kaçırmamaları gerekiyor. Farklı düşüncelerdeki Kürtlerin aynı yapılarda yer almaları gerekiyor. Zalimlerin zulümlerinden dolayı inanan insanlar ve onların değerleriyle cebelleşme içerisine girilmemesi gerekiyor. Tartışmak, elbette ancak hakaret etmeden. Emin olunuz ki Kürtlerin selameti ve kurtuluşu seküler olanlarla Müslüman olanların ortak mücadele alanları geliştirmesiyle mümkündür. Birlikte alanlara çıkmak ve birlikte siyaset geliştirmek. 

Türkler için de şunu diyebilirim. Nahl suresindeki ayetleri yanlış anlamayın! Mısır halkının demokratik haklarına sahip çıkın. Birlikte sahip çıkalım. Komşunuz Kürdistan'da yaşanan ve uygulanan zulme ve kıyıma da karşı durun. Müslüman olduklarını iddia eden ancak İslami davranmayan zalimlere destek vermekten vazgeçin ve artık susmayın. 

Unutmayınız! 

Kürtlerin demokratik ve varoluşsal haklarına sahip çıkmanız, varoluşunuzun ve yaradılışınızın bir gereğidir.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89