• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 18 °C

Akdoğan: Erdoğan'ın Köşk'te ayrı kabine kurma düşüncesi yok

Murat Yetkin

Başbakan ve artık seçilmiş-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, şimdiye dek olanlardan çok farklı bir yönetim tarzını benimseyeceği sır değil.

Zaten Erdoğan cumhurbaşkanının Anayasa’nın verdiği yetkilerin tamamını kullanacağını aylardır söyleyerek oy istedi ve yüzde 52’ye yakın bir destekle ilk turda seçildi.

Önceki akşam, 14 Ağustos, AK Parti’nin 13’üncü kuruluş yıldönümü münasebetiyle verilen davette, 28 Ağustos’ta görevi devraldığında benimseyeceği tarza dair işaretleri de somutlaştırmaya başladı. Muhalefetin Çankaya’yı boykot etmesi Türkiye’de yeni bir şey değildir. Ama Erdoğan dedi ki; “Davete icabet etmezlerse biz de bir daha davet etmeyiz. Çünkü Cumhurbaşkanı makamının vakarına yakışmaz”.

Yine aynı davette Yargıtay’ın kuruluş yıldönümü davetine katılıp katılmayacağı sorulduğunda dedi ki; “Baro Başkanı (Metin Feyzioğlu) katılacaksa ben katılmam. Çünkü Danıştay’da yaşananları gördünüz. Normalde teamülmüş… Ne teamülü? Yasalarda Türkiye Barolar Birliği Başkanı konuşma yapacak diye bir şey yok.”

Bir gece önce AK Parti milletvekilleriyle yaptığı basına kapalı toplantıdan sızan haberlere göre, cumhurbaşkanlığı yetkilerinin bugüne dek tam olarak kullanılmaması, Erdoğan’ın da kullanmayacağı anlamına gelmiyor. “Ne teamülü?” diye sormuş orada da Erdoğan, bu haberlere göre; “Yeni Türkiye’nin yeni teamülleri olacak, yeni teamülleri de biz oluşturacağız, 2023 hedefimize de bu şekilde varacağız.”

Asıl tartışılan ki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Nisan ayında yaptığı “Bugünkü koşullarda” siyaset planı olmadığı çıkışını da yapmasına neden olan konuydu, bakanlar kurulu toplantılarına başkanlık etme yetkisi.

Tabii sorunun kaynağı 12 Eylül 1980 askeri darbesi ardından hazırlanıp 1982’de oylatılan Anayasa. Anayasa’nın sekizinci maddesi dünyada görülmedik şekilde yürütme yetkisini Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu arasında bölüyor. Yani, evet, Cumhurbaşkanı yürütmenin de başı.

Ve evet, Anayasa’nın 104’üncü maddesi Cumhurbaşkanına “gerekli gördüğü hallerde”, yani aslında ne zaman isterse, Bakanlar Kurulu’nu kendi başkanlığında toplama yetkisi veriyor.

Doğrusu, Erdoğan yeni icat çıkarıyor değil, bu askeri yönetimin icadı; necip Türk milleti de yüzde 92 ile kabul etmiş.

Tabii bütün bu konuşmalar, son birkaç haftada siyaset kulisinde yoğunlaşan bazı iddiaların artık yüksek sesle söylenmeye başlamasına neden oldu.

Bu iddiaları şöyle özetlemek mümkün:

• Erdoğan aslında Türkiye’yi Köşk’ten yönetecek. Bu amaçla Köşk’te ikinci bir kabine, danışmanlardan oluşan bir gölge kabine oluşturacak. Bu ekibin başına adeta ABD başkan yardımcısınınkine benzer işlevle (mesela Binali Yıldırım gibi bir isim) Genel Sekreter olarak gelecek. Asıl kararlar Köşk’te alınıp, fiilen icra sekreterliği işlevini görecek Bakanlar Kurulu'na iletilecek. Bu yüzden başbakanın kim olacağı kadar, yeni genel sekreterin kim olacağı da önemli, çünkü gölge başbakan aslında o olabilir.

Bu iddiaların doğru olması, Erdoğan’ın ülkeyi (gösterdiği asli hedef olan) Anayasa değişikliğine gitmeden de fiilen yarı-başkanlık sistemiyle yönetmesi anlamına geliyor.

İddiaları, yani Erdoğan’ın Köşk’te ikinci bir kabine işlevinde bir danışmanlar kurulu kurma planının olup olmadığını, son dönemde öne çıkan siyasi başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’a sordum. İşte yanıtları:

• “Köşkte ayrı kabine gibi bir düşünce yok, olamaz da. Cumhurbaşkanlığı’nda da danışmanlar olması doğal. Ama "Ülkeyi bunlar yönetecek, Bakanlar Kurulu göstermelik" gibi bir anlayış söz konusu değil.

• “Cumhurbaşkanları şimdiye kadar da gerekli gördükleri konularda ilgili bakanları Çankaya’ya davet edip görüşmediler mi? Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanlığında Anayasal ilkelerin dışına çıkmayacağını zaten ilan etti.

• “Aradaki fark, sisteme gelen yeni parametre, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanıdır ve Bakanlar Kurulu ile daha yakın çalışacağını da defalarca ifade etmiştir. Anayasaya göre bu cumhurbaşkanı yürütmenin de başıdır. Bakanlar Kurulu’na gerekli gördüğünde başkanlık da edebilir. Söyleyeceklerini zaten orada söyler. Dolayısıyla Köşk’e gidecek danışmanlar kadrosunun orada ayrı bir kabineymiş gibi davranmasına gerek de yok. Bunlar, spekülasyonlarla kaygı pompalama çabası.”

Tabii bir de 104’üncü maddenin birinci cümlesindeki “Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir” görevi var cumhurbaşkanının.

“Yeni Türkiye’nin yeni teamüllerinin” oluşmasında bir de o unsur var; hep birlikte göreceğiz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89