• BIST 97.291
 • Altın 144,193
 • Dolar 3,5593
 • Euro 3,9955
 • İstanbul 19 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 26 °C
 • Berlin 23 °C

Ak Parti, KDP ve Rojava

Celalettin Can

Tükenmez dergisinde yer verecektik, ama bizim gazete, KDP güçlerinin Güney Kürdistan’da 19 Mayıs günü yasal Kürt kurumlarına yönelik operasyonlar gerçekleştirdiğini yazınca AK Parti hükümeti - KDP ilişkisini yazma ihtiyacı doğdu.

AK Parti hükümeti, Suriye’ye yönelirken Rojava’yı hesaplamadı. Rojava şimdi Türk dış politikasında öncelikli sorun oldu. Türkiye’de ‘barış’, Rojava’da ‘savaş’ politikası daha ne kadar yürütülebilir? Bu politikanın siyaseten yanlış ve çift standartçı bir politika olduğu çok açık. Suriye ile olan uzun sınır boyu delik deşik, Kürtleri ve Alevileri öldürmek için sınırın öte yanına giden cihatçı militanlar dönüp tekrar T.C. vatandaşı Kürtler ve Aleviler içinde kalıyor. Hükümet kontrolünde yaşanan bu gelişme ‘toplumsal barışı’ koşullarını akamete uğratıyor.

Hükümet, Suriye’de El Kaide El Nusra, Özgür Suriye Ordusu ve Barzanici güçleri destekliyor. Barzani’nin amacı Rojava’nın hakim gücü olmak. Hükümet ise Kürt karşıtlığından bunu yapıyor. Rojava’da, şimdilik PYD’yi tasfiye etme amacıyla kurulan ittifak bu. Erbil’de öğrenmiştim: Güney Kürdistan’da bir dergiye de yansımış, ‘Fidan ve Barzanici ittifak unsurlar Güneyde yaptıkları toplantıda muhakkak Rojava’dan PYD’yi tasfiye etme üzerinde anlaşmışlar...’

Anlaşılan Türkiye - Barzani ittifakı çok kapsamlı. Rojava’da Qamişlo - Dêrik petrolü iştahları kabartıyor. Suriye’deki savaşın en önemli ekonomik sonuçlarından biri Suriye üzerinden geçecek dondurulmuş doğal gaz hattının yönü Türkiye’ye çevrildi ve Türkiye üzerinden dünyaya yönlendiriliyor. Suriye savaşı Maliki’nin de desteklediği Şii doğal gaz hattının tasfiyesini getirince bu durum ortaya çıktı. Son Güney Kürdistana geçerken tanık oldum; Güney’den gelen petrol tırlarının kayıtlarını sınırdaki gümrük memurları değilde, sınırın yanı başındaki alışveriş merkezinde devlet görevlisi bir sivil T. C. vatandaşı tutuyordu. Taşıyıcılığı da hükümete yakın bir şirketler grubu, altı şirketin taşeronluğu üzerinden yapıyordu. Güney Kürdistan’dan Türkiye’ye günde 100 bin ton ham petrol geçiyordu. Enerji ve tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız nihayet açıkladı: ‘1 milyon varil petrol yüklemesi devam ediyor.’’...Bakan ve yetkililer daha önce de açıklamışlardı:2. 5 milyon varil petrol depolandı. (Taraf, 23.05.2014) Türkiye’nin Güney Kürdistan’da asgari 12 milyar dolarlık sermaye havuzu aynı zamanda güçlü ekonomik çıkar ilişkisine işaret ediyor. Hükumet ve Barzani’nin “duvar - Hendek’’ kıskacı politikası da sürüyor. Yukarıdaki ‘KDP güçlerinin Güney Kürdistanda 19 Mayıs günü yasal olan Kürt kurumlarına yönelik operasyonları’ herhalde bu bütünlük içinde ele almalı.

Kürdistan Ulusal Kongresinin toplanması, Barzani’nin böylesine olumsuz bir tutumun içine girmesini engelleyebilirdi, ama kendilerine Öcalan’ın, ‘Kongre Eşbaşkanlıkları’ teklifi götürüldüğü halde bunu kabul etmeyen, ‘Kongrenin toplanmasını engelleyen de Barzani’... Goran/ YNK gibi partiler Barzani’nin Rojava’daki tavrını eleştiriyorlar, Barzani bu tavrını onların da üyesi oldukları Güney Kürdistan Parlamentosu ve hükumeti adına yapıyor, ona katılmıyorlar, ama engelleyemiyorlar, etkisizler.

PYD herşeye rağmen El Kaide/ El Nusra’yı yenerek ayakta kaldı. Barzani güçleri zaten zayıftı, daha da etkisizleşti. PYD sadece savaşmıyor, buna paralel Kantonlar, Halk Meclisleri üzerinden demokratik, katılımcı, özgürlükçü siyaseti örgütleme de öncü güç rolü oynuyor. Süryani, Ermeni, bir kısım Arap halkı gibi Suriye halklarının yönü Rojava’ya dönüyor. İran ve Suriye, PYD’den rahatsız. ‘Fırsat buldukça kontrollerindeki kimi cihatçı güçleri dei kullanarak yöneliyorlar’. Rojava’da özerklik ilanı ve uygulaması İran Kürdistanını etkileyeceği düşüncesiyle, İran’ın rahatsız olması kabul edilemez ancak anlaşılır, demek ki Rojava devrimi onların nezdinde yenilmezlik ve kalıcılık yeteneği gösterdi ki şimdiden ön alma yoluna gidiyorlar.

Görüştüğümüz KCK yetkililerinden Sabri Ok’un ifadesiyle, “AKP, Çözüm sürecinden kimi sonuçlar aldı ama Kürtler de aldı. Rojava’da kazandık.’ ... Bir parça Özgür toprağa sahip olma gibi tarihsel bir düşün gerçek olması başka bir duygu olmalı.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89