• BIST 89.695
 • Altın 145,930
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258
 • İstanbul 9 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 14 °C

Adım adım demokratik özerkliğe

Ömer Ağın

Ortadoğu halklarının gözünün üzerinde olduğu ve geliştirdikleri adil politik çözümden dolayı birçok halkın ilgi odağında olan Kürtler, çok yönlü olarak tarihi süreçlerden geçiyor. Kürt liderlerin tümü ve Kürdistan’ın tüm parçalarındaki irili ufaklı Kürt partileri bu tarihi süreçte sırat köprüsünde sınav veriyor. Erdoğan-Gülen çatışmasının içeriğine ve bu çelişkinin derinliğine bakıldığı zaman bile Kürtlerin nasıl bir tarihi süreçten geçtikleri kendiliğinden ortaya çıkmaya yetiyor. Aynı zamanda değişik Kürt partilerinin bu tarihi süreç karşısında nasıl tavırlar aldığı da görülüyor. Öncelikle şunu söyleyelim, Hükümetle-Cemaat çatışmasının deşifre olup, aleniyet kazanmasıyla birlikte egemen güçlerin devleti nasıl ellerine geçirmeye çalıştıkları daha açık görülmeye başlamıştır.

Bu çatışmalar yakın politik tarih hakkında bizlere çok şey öğretti, çok bilgi verdi. AKP-Cemaat çatışması en başta bu güçlerin Kemalist devlet yapısına ve TSK başta olmak üzere “eski” iktidar sahiplerine karşı nasıl birlikte hareket ettiklerini gördük. Ama aynı zamanda da önceki iktidarların Kürtlere karşı yürüttükleri yok sayma ve düşmanlık politikalarını devam ettirdikleri ve Kürt halk önderinin rehin tutulması konusunda anlaştıkları da ortaya çıkmıştır. Daha da önemlisi Kürtlerin önünde duran tarihi görevlerini yerine getirmeleri için bir zorunluluk olan, demokratik birliklerini kurmak için toplamaya çalıştıkları ulusal kongreyi elbirliğiyle engellemeye çalıştıkları ve bütün araçlarını devreye koydukları biliniyor. Gerçek bir demokrasinin Türkiye’de yerleşmesini engellemek için birlikte hareket ettikleri ve ulusal arası emperyal güçlerle birlikte davrandıkları aralarında çıkan savaştan sonra daha iyi anlaşılır hale gelmiştir. Bunlar Kürt sorununu her zaman yalnız başına eğitim ve ekonomik sorun olarak gördüler. Yani “cahillik” ve geri kalmışlık sorunu olarak gördüler. “Güvenlik” çerçevesi içinde sorunu “çözmeye” çalıştılar. Buna en son örnek KCK tutuklamaları oldu. Bu nedenle Sayın Öcalan’ı ve Kürt halkını halen çözümün bir aktörü olarak görmekte zorlanıyorlar. Tıpkı resmi ideoloji gibi. AKP-Cemaat birlikte Müslüman halkın büyük bir kısmının inançlarını çıkarları için nasıl suiistimal ettikleri ve etkiledikleri kesitleri Kürt halkının demokrasi ve özgürlük isteyen taleplerine karşı nasıl kışkırttıkları çatışmalarından sonra net olarak ortaya çıktı.

Erdoğan ve Cemaat’in, “ortak düşmana” karşı birlikte hareket ettikleri günlerde bile “gelecekte” kendi aralarında çıkması kuvvetle ihtimal olan bir savaş için daha o günlerden hazırlık yaptıkları ve bu savaş için malzeme topladıklarını görüyoruz.

Kürt Özgürlük Hareketi, halkımız bu tuzakları zamanında gördü ve ona göre tedbirini aldı. Kürt halkı sivil cumaları örgütleyerek inanç bezirgânlığını yapanların duruşlarını tuzla-buz etti. Kürt halkı, demokratik modernite yolunda ciddi adımlar atarak demokratik birliğine bir ivme kattı. Rojava Kürtleri özgür, demokratik ve sömürüsüz bir toplumun yerleşmesi yolunda önemli mesafe kat etiler. Bütün handikaplara rağmen Kürtler ulusal demokratik birliği için ulusal konferans yolunda ilerlemekteler. Halkımız, yerinden yönetim başta olmak üzere devrimci bir program olan demokratik özerklik yönetimini adım adım yaşama geçirmek için seferberlik ilan etmiştir. Yerel seçimler bir referandum anlamı taşıyor dememizdeki anlam burada yatmaktadır. Halkımız, Özgürlük Hareketi’nin öncülüğünde çok şaşırtıcı bir sürpriz yapacaktır. AKP hükümeti ve rejim partileri halkımızdan en büyük tokadı bu seçimlerde yiyecektir. Cemaatin fitne ocaklarını ve NATO’nun yetiştirdiği “kasap çetelerini” Kürdistan’dan söküp atacaktır.

En önemlisi, elbirliğiyle Kürt sorununu çözmek istemeyen tüm çevrelerin ve Kürt Halk Önderi’ni İmralı’da “çürütmek” isteyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı. Sayın Öcalan, Türkiye demokrasi güçleri tarafından ciddiye alınan en önemli kişi konumuna yükseldi ve Kürt halkının tartışılmaz lideri olduğunu dosta düşmana gösterdi. Tarihi süreç yoğunlaşarak devam ediyor. Bunun en önemli göstergesi seçim süreci olacaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89