• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 13 °C

ABD Türkiye'yi defterden siliyor mu? Emin misiniz Wall Street Journal?

Murat Yetkin

Saygın Amerikan gazetesi “The Wall Street Journal”da 15 Eylül’de “Ankara’daki olmayan müttefikimiz” başlığıyla çıkan yorum, pek çok bakımdan bu saygınlığa gölge düşürecek kadar zayıf iddialar içeriyordu.

Yorumun alt başlığında Wall Street Journal (WSJ) “Türkiye anti-IŞİD koalisyondan kaçıyor. Neden Kürdistan üs olmasın?” diyordu. Özetle, Türkiye’nin Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyona askeri harekât desteği vermemesi nedeniyle İncirlik üssünün Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) merkezi Erbil yakınlarındaki Amerikan üssüne nakledilebileceği söyleniyordu.

Son zamanlarda sadece KRG’ye bağlı Peşmergeler değil, mesela PKK ve PYD’nin de Batı basınında parlatılarak, adeta IŞİD’e karşı gönüllü olmak üzere, deyim yerindeyse “gaza getirilmeye” çalışıldığı dikkatten kaçmıyor. Sanki bu da o işin bir parçası ama şimdi konumuz o değil.

Öncelikle, anti-İŞİD koalisyonda askeri harekâta katılmayacağını açıklayan yalnızca Türkiye değil, örneğin İngiltere ve Almanya da açıkladı. Bu iki ülke de, tıpkı Türkiye gibi, istihbarat paylaşımı, Amerikan ve Avrupa pasaportlu Cihadîlerin engellenmesi ve (İncirlik dâhil) askeri üslerin ve Türkiye özelinde topraklarının da lojistik ve insani yardım amaçlı açılmasına katılıyor, ama askeri harekâta katılmıyorlar.

Üstelik bu iki ülke de Irak ve Suriye sınırına binlerce kilometre uzakta. Irak ve Suriye’deki nüfusla etnik, mezhebi bağları olan nüfusa sahip değiller ve ikisinin de elinde IŞİD’in üç aydan fazladır elinde tuttuğu (Musul Başkonsolosu dâhil) resmi açıklamaya göre 49 vatandaşları esir değil.

IŞİD teröristlerinin başını keserek öldürdüğü Amerikalı ve İngiliz meslektaşlarımızın acısı hepimizi yaralarken “Türkiye yurttaşları rehin alınan tek ülke değil ki” diye yazabilmek ise gerçekten merhamet ve insaf yoksunu bir ifade olmuş.

Gelelim, İncirlik meselesine. WSJ’nin “Kürdistan’a gidelim” demesini ciddiye alan yorumcular oldu; hatta Erbil’de bombardıman uçaklarının inip kalkabileceği bir pistin varlığını yazıp ciddiye almalarına dayanak yapanlar da.

Oysa Soğuk Savaş’ın hemen başlarında inşa edilmeye başlanan ve sürekli genişleyen İncirlik’in önemi pist uzunluğundan ibaret değil. ABD standartlarına göre dünyada (Amerikan toprakları dışında) Ana Harekat Üssü statüsüne sahip en büyük dört üsten birisi. İncirlik Türk Hava Kuvvetleri’ne ait, NATO kullanımında bir üs; Türkiye’nin havada yakıt ikmali filosu orada konuşlu… Harekât yarıçapı (havada yakıt ikmali olmaksızın) Batıda Adriyatik denizinden Doğu’da Hazar’a, Kuzeyde Kırım’dan güneyde Şüveyş Kanalına dek geniş bir bölgeyi kapsıyor. Tabii o arada Kıbrıs, İsrail ve dünyanın en zengin petrol ve gaz alanlarını ve Hazar ve Irak petrollerini dünyaya taşıyan boru hatlarının son durağı olan Ceyhan terminallerine de şemsiye oluyor. NATO kullanımında ABD yapımı nükleer savaş başlıkları da burada tutuluyor, ABD’nin her türden özel harekât ekipleri de.

Ve tabii İncilik aslında Kıbrıs’taki iki İngiliz üssüyle Dikelya ve Agratur ile paslaşarak çalışıyor. Buralarda da uzun menzilli bombardıman ve casus uçaklarının iniş kalkışına müsait pistler mevcut. Ve ayrıca İngiliz elektronik istihbarat örgütü GCHQ’nun gelişmiş antenleri de burada kurulu.

Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Tartus şehri yakınlarında bulunan Rusya’nın bütün Orta Doğu’daki tek askeri üssünün de Amerikan ve İngiliz üslerinin neredeyse görüş alanında olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Tabi bir de şu var. Türkiye’nin katılmamasıyla ABD’nin IŞİD hedeflerini vuruş kapasitesi zarar görmüş değil. Çünkü Irak’taki hedeflere İncirlik kadar yakın önemli bir askeri üssü var ABD’nin, o da Katar’ın başkenti Doha yakınlarında. Yani İncirlik tamamen kapansa da Erbil’deki piste muhtaç bir durumda değil.

Nitekim 10 Eylül’de Radikal’de okuduğunuz gibi, 21 Ağustos’ta Katar’dan kalkan bir ABD F-15 savaş uçağının IŞİD’i vururken aldığı hasar sonucu Türkiye’den acil iniş istediğini, Batman’a iniş yaptığını, İncirlik’ten gelen teknisyenlerin tamiri ardından Katar’a geri döndüğünü de biliyoruz.

Ayrıca IŞİD’e karşı mücadele Türkiye’nin artık ABD’nin müttefiki sayılmamasının tek başına ölçütü olamayacak bir konu. İki ülkenin hâlihazırdaki işbirliği alanları, IŞİD dışında, Afganistan’dan Ukrayna’ya, oradan batı savunmasının yeni silahı Füze Kalkanı projesinin erken uyarı radarına ev sahipliğine dek uzanıyor; eminin WSJ yayın kurulu buna başka maddeleri de ekleyebilecek durumda.

Dolayısıyla ben Türkiye’nin IŞİD operasyonunun sadece askeri alanına katılmıyor diye ABD’nin Batılı müttefikler listesinde üstünün çizildiğine ihtimal dahi vermiyorum; ABD yönetimi çıkarlarının nerede olduğunu bilir.

Türkiye’nin Batı standartları üzerine tartışılmaya muhtaç başka konuları var; mesela bağımsız mahkemeler, mesela barışçıl toplantı ve gösteri özgürlüğü, mesela ifade ve basın özgürlüğünün kalitesi gibi. Türkiye hala ABD’nin müttefikidir ve Türk halkı siyasi, demokratik ve ekonomik konularda müttefiki Amerikan halkından daha fazla dayanışmayı halk etmektedir.

İşin üzücü yanı Türkiye’nin ekonomik ve demokratik gelişkinliğine değil, askeri işbirliğinin niceliğine yönelik bu tür eleştirilerin genellikle Türk yönetimlerinden daha fazlasını koparma amaçlı kokmasıdır; ne yazık ki amaçlanan hep daha fazla askeri taviz olmaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89