• BIST 107.041
 • Altın 143,274
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526
 • İstanbul 31 °C
 • Diyarbakır 34 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 33 °C
 • Berlin 17 °C

ABD planı ve Büyük Kürdistan!

Yusuf Karataş

İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi’nin geçtiğimiz günlerde “Büyük şeytanı (ABD’yi) desteklemeye devam ederse sıranın Türkiye’ye geleceği” açıklamasını yapmıştı. Aynı dönemde çeşitli gazetelerde ABD’nin ve hatta İsrail’in “Gizli Kürt Planı” haberleri yapıldı. Sosyal medyada İran Genelkurmay Başkanının açıklaması “Büyük Kürdistan” haritaları eşliğinde verildi. Böylece bu açıklama üzerinden “ABD’nin Türkiye’yi böleceği” paranoyası yeniden hortlatıldı. Zaten Aydınlık, Sözcü gibi gazeteler uzun bir süreden beri üstelik ABD karşıtlığı adına bu paranoyanın seyyar satıcılığını yapıyor. Cumhuriyet’ten Hikmet Çetinkaya’ya sorarsanız, “PKK-PYD Küresel emperyalist güçlerin maşası!” İşte şovenizm zehri beyinlerinde dolaşan bu çevrelerin ABD karşıtlığının vardığı nokta Kürt düşmanlığı oluyor. Bunların yazıp söylediklerine bakarsanız yüz yıl önce Kürdistan coğrafyasını dörde parçalayan emperyalistler, bugün işlerini güçlerini bırakıp “Büyük Kürdistan”ın kurulması için seferber olmuş durumdalar!

Türk şovenizmi (egemen ulus milliyetçiliği) Türkiye’de emek hareketinin ve başta Aleviler olmak üzere demokrasi isteyen çevrelerin Kürt özgürlük hareketiyle ortak mücadelesinin önündeki en önemli engellerden birdir. Başka bir değişle ‘sosyal şovenizm’ (ABD karşıtlığı ve “sol”culuk adına yapılan milliyetçilik), ülkede emperyalizm karşıtlığının demokratik Türkiye mücadelesiyle birleşmesini engeller bir rol oynamaktadır. Özellikle son dönemlerde ABD-AKP’nin Suriye’ye müdahalesine karşıtlık üzerinden bu çevrelerin başta AKP’nin mezhepçi politikalarından rahatsızlık duyan Aleviler olmak üzere bu müdahaleye karşı duran geniş kesimleri etkileme düzeyleri artmış bulunmaktadır. Dolayısıyla bugün tutarlı bir anti- emperyalizm ve halkların barış içinde kardeşçe yaşayabileceği demokratik bir ülke kurma mücadelesinde AKP gericiliğine karşı olduğu gibi bu sosyal şoven çevrelere karşı da açık tutum alınmalıdır.

Hikmet Çetinkaya gibiler tarihinde olmadığı kadar emperyalizmin Bölge planlarının karşısında duran Kürt hareketini “emperyalizmin maşası” ilan ederek gerçekleri ters yüz etmekte ve insanların en geri duygularına, ilkel milliyetçiliğe oynamaktadırlar. Oysa gerçekler ortadadır: Birinci olarak Kürt hareketi, daha en başından emperyalist ülkelerin Arap Baharı’nın yarattığı rüzgârı arkalarına alarak Bölge’ye müdahale planlarını görmüş ve buna karşı tutum almıştır. Emperyalizmin hedefindeki ülke olan İran’a aralarındaki çatışmanın Amerikan emperyalizminin çıkarına olacağı uyarısını yapıp ateşkes çağrısı yapan kimdi? PJAK ve Karayılan. Suriye rejimini devirmek üzere ABD, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan destekli Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile işbirliğini açıktan kim reddetti? Kürt özgürlük hareketinin Suriye kolu PYD. Emperyalistlerin müdahale planının karşında duranların nasıl “emperyalizmin maşası” olduğunun izahatını yapma yeteneği ancak bizim sosyal şoven zekâlarda var!

İkinci olarak, bugün ‘yeni Osmanlı’cı hayallerle ABD’nin kendisine verdiği “Bölgesel liderlik” rolünü oynamaya çalışan AKP’ye karşı ülkede ana muhalefeti kim yapıyor? CHP mi? Hadi canım oradan! Bugün ülkede aklı başında kime sorarsanız sorun ve hatta Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara bakarsanız AKP’nin politikalarını uygulamasını engelleyen en önemli gücün Kürt özgürlük hareketi olduğunu görürsünüz. Bugün Alevilerin gerçek bir laiklik ve inanç özgürlüğü için alanlara çıkmasından Çerkeslerin kendi dil-kültürlerini yaşatma taleplerine kadar ülkede düne kadar yok sayılan, ezilen çeşitli çevrelerin bugün seslerini yükseltmeye başlamasının arkasında Kürtlerin otuz yıllık demokrasi mücadelesinin olduğunu kim inkâr edebilir? Özetle ABD’nin taşeronu AKP’ye karşı ulusal eşitlik ve demokrasi talepli büyük bir mücadele yürüten Kürtlerin “dış güçlerin uzantısı” olduğu söylemi, seksen küsur yıllık gerici bir hurafedir.

Bütün bunları geçelim. Söz konusu çevreler AKP’nin Amerikan emperyalizminin taşeronu olduğunu, ABD’nin AKP üzerinden bütün Bölge’ye müdahale etmeye çalıştığını kabul ediyorlar. O zaman soruyoruz, ABD bütün Bölge’de kendisine hizmet etmek üzere hareket eden AKP’yi en fazla zorlayan, onun hareket kabiliyetini en çok sınırlayan hareketi destekliyorsa kendi çıkarlarına ihanet etmiş olmaz mı? ABD 60 yıllık işbirlikçisini bir tarafa bırakıp neden belirsiz bir “Büyük Kürdistan” peşinde koşsun? Biz ABD’nin Türkiye’ye hayran olduğunu, şu “kadim dostluk”, “stratejik ortaklık” masallarına inanmıyoruz. ABD’nin en büyük müttefiki kendi çıkarlarıdır. Ve ABD’nin bugün üstelik kendi politikalarına karşı tutum almış bir hareketi (Kürt hareketini) kendi çıkarları için canla başla çalışan AKP-Türkiye’ye karşı desteklemesinin kendi çıkarlarına olmadığını söylüyoruz. Yoksa mesela sadece ABD değil, AKP Hükümeti de bugün için istenir olmamakla birlikte yarın öbür gün Irak’ta Şii Maliki Hükümeti ile ilişkilerin kopma noktasına gelmesi halinde Irak’ta Barzani’nin öncülüğünde kendileriyle işbirliği yapacak bir Kürt devletini destekleyebilirler. Yani mesele politik çıkarlarda düğümlenmektedir ve Kürt özgürlük hareketi sadece ülkede değil, Bölge’de de bu planların karşısında bir duruş göstermektedir. Bunu böylesi önemli bir süreçte (bir yılı aşkın bir süredir) rolünü oynamasının engellenmesi için üzerinde tecrit uygulanan Öcalan’ın 1999’da ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra ordu içinden bir komutan; Aytaç Yalman da söylemişti. Öyleyse 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün yaklaştığı bu dönemde Suriye’ye müdahaleye karşı tutarlı bir anti-emperyalizm ve ülkede gerçek bir demokrasi için sadece AKP’ye değil, Türkiye’deki demokrasi güçlerinin Kürt hareketiyle birleşmesini baltalamak isteyen sosyal şoven güçlere de karşı mücadele güncel bir görev durumundadır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89