• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 28 °C

ABD, Batı ve Kürtler, Türkiye'yi ve Ortadoğu'yu parçalayacaklar mı? (2)

Cengiz Çandar

Birkaç ay önce, önemli bir İngiliz düşünce kuruluşu olan IISS’in yayın organı Survival’ın Ağustos-Eylül sayısında Türk akademik dünyasından bir ismin, Dr. Behlül Özkan’ın “Türkiye, Davutoğlu ve Pan-İslamcılık Düşüncesi” başlıklı çok önemli bir makalesi yayımlandı.

Söz konusu makale, Ahmet Davutoğlu’nun -ki, yazı yazıldığı ve yayımlandığı sırada Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmamıştı, Davutoğlu, başbakan olmamıştı, Dışişleri Bakanı idi- dış politika anlayışı ve tezlerine ilişkin kapsamlı ve eleştirel, gayet ciddi bir çalışma niteliğindeydi.

Makalenin bir yerinde, kendisinin ve İslamcı aydınların iddialarının aksine, Davutoğlu’nun dış politika vizyonunun “orijinal” olmadığı, “ithal edilmiş” olduğu görüşü dile getiriliyordu. Bu görüşe dayanak olarak, Davutoğlu’nun bir doktora öğrencisi iken, “İskenderpaşa Cemaati’nin dergisi Bilim ve Sanat” diye ifade edilen yayın organında basılmış olan “Dünyadaki Güç Dengesi ve Ortadoğu” başlıklı makalede, "Türkiye’nin Batılılaşması”na eleştiri getirdiği ve Batılı emperyal jeopolitik kuramcıları Mackinder, Spykman ve Haushofer’in tezlerine sürekli atıf yaptığı hatırlatılıyordu.

Kendilerinden sonraki kuşaklar üzerinde etkili olabilecek düzeyde ve dünya çapında tanınmış isimler arasında, “realpolitik okulu”nun büyük beyni sayılabilecek Henry Kissinger dışında, bu isimler ölçüsünde pek kimse yok. Ama, gerek ABD ve gerekse Avrupa’da “strateji” üzerine düşünen ve “jeopolitik kavramlar” kullanan çok sayıda parlak isim sıralanabilir.

Bunların en önemlilerinden biri de, üstelik tıpkı Davutoğlu gibi “uygulayıcı” konumda bulunmuş olan, 1998-2005 yılları arasındaki eski Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’dir denebilir.

Joschka Fischer, uzun bir aradan sonra, birkaç gün önce Project-Syndicate’de “The Middle East’s New Winners and Losers” (Ortadoğu’nun Yeni Kazananları ve Kaybedenleri) başlıklı çok çarpıcı yeni bir değerlendirme ileri sürdü:

“İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’deki askeri kazanımları sadece insani bir felâkete yol açmakla kalmıyor; aynı zamanda Bölge’nin halihazırdaki ittifaklarını da kargaşa içine sokuyor ve hatta sınırlarını sorgulanır hale getiriyor.”
Burada “orijinal” bir görüş yok. Bu değerlendirmeyi birçoğumuz defalarca ve ayrıntılı biçimde yaptık. Ama Fischer’in buradan yola çıkan satırları üzerinde önemle durmaya değer:

“Daha şimdiden eskisinden iki temel biçimde ayrılarak ortaya çıkan yeni bir Ortadoğu doğuyor: Kürtler ve İran için güçlenmiş bir rol ve bölgenin Sünni güçlerinin azalan nüfuzu.”

Ve şöyle devam ediyor:

“Ortadoğu sadece stratejik amaçlarını kitlesel katliam ve köleleştirme (Ezidi kadınlar ve kızlar örneğindeki gibi) yoluyla elde etmeye çalışan bir gücün muhtemel bir başarısıyla yüz yüze değil. Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana büyük ölçüde değişmeden kalmış olan bölgenin eski düzeninin çöküşü ve bölgenin geleneksel istikrar sağlayıcı güçlerinin zayıflaması, giderek belirginleşiyor.

Bu güçlerin siyasi zayıflığı -ister Amerika gibi küresel aktörler, isterse Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi bölgesel oyuncular olsunlar- bölgenin güç dinamiğinde çarpıcı bir rol değişikliğine yol açtı. ABD ve Avrupa Birliği, (kurucusu Abdullah Öcalan, 1999’dan beri Türkiye’de hapis) bağımsızlık yanlısı Kürdistan İşçi Partisi’ni (PKK) terörist bir örgüt olarak sınıflandırmayı halâ sürdürürken, görünen o ki, sadece PKK savaşçıları İslam Devleti’nin (IŞİD) daha da ilerlemesini durduracak istek ve gücü elinde tutuyor. Bunun sonucu olarak, Kürtlerin kaderi Türkiye’nin yakıcı bir sorunu haline gelmiş bulunuyor.

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89