• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 27 °C

16 yıl sonra 'yeni' Öcalan...

Cengiz Çandar

Bugün (15 Şubat) Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildiği günün 16. yıldönümü. Belkemiğini Türkiyeli Kürtlerin oluşturduğu Kürt siyasi hareketi bakımından özel bir gün. Nitekim, Kürt siyasi hareketinin dilinde olayın adı “15 Şubat uluslararası komplosu.”

Abdullah Öcalan, Türkiye’nin yakın geçmişi ve yakın geleceği bakımından çok önemli bir şahsiyet. Bundan 16 yıl önce yakalanıp Türkiye’ye getirildiğinde, bugün olduğundan çok daha az güçlüydü. Devletin ve kamuoyunun çok büyük bölümünün nezdinde “terör örgütü” olan PKK’nin lideri idi. Daha ötesi söylenmezdi.

Bugün itibarıyla, 16 yıl öncesinin çok ötesine geçmiş bir gücü ifade ediyor. Örgütünün mensupları ve taraftarları ondan “Kürt Halk Önderi” olarak söz ediyorlar. Örgütün yönetici kadroları için “Önder Apo” veya diğer kadrolarla birlikte kullanılan sıfatı ile “Önderlik” ya da yasal alanda faaliyet gösteren aktivistler için kimliklerini vurgulama vesilesi olan deyiş ile “Sayın Öcalan”.

Türkiye’nin yakın geçmişinde öyle önemli bir rol oynadı ki, hakkında idam cezası verilmiş olmasına rağmen, ceza uygulanamadı ve kaldırıldı.

1999 yılı sonunda AB Helsinki Zirvesi, Türkiye’yi “aday üye” ilân etti. Bu durumda idam cezasının kalkması zorunluluk haline geldi. Yine de, idam cezasının kaldırılmasında en büyük payın Abdullah Öcalan’la ilgili gelişmeler olduğu da bir gerçek...

Türk “üniter ulus-devleti” için, Öcalan’a dair gelişmelerle ilgili olarak idam cezasını kaldırmasını kompanse etmenin yolu, onun “ağırlaştırılmış ömür boyu” hapis ile cezalandırılmasından geçiyordu. Öyle de yapıldı. Ama buna paralel olarak da, resmi çevrelerde, milliyetçi zeminlerde ve hatta “merkez medya”da Öcalan’dan “bebek katili”, “bölücübaşı”, “teröristbaşı” vs. gibi aşağılayıcı sıfatlarla söz edildi. Kendisine “Sayın Öcalan” diye hitap etmek suç sayıldı.

Bugün, yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 16. yıldönümünde öyle bir noktaya gelindi ki, uzunca bir süredir bu çirkin ve aşağılayıcı sıfatlardan hiçbiri işitilmiyor. Öcalan, tam tersine, iki yıldan biraz fazla bir süre önce başlatılmış olan “Çözüm Süreci”nin ayakta kalmasının, devamının ve başarıya ulaşmasının en önemli dayanağı haline gelmiş vaziyette.

“Çözüm Süreci”, Tayyip Erdoğan ve AKP’si için iktidarlarını sürdürmelerinin başlıca kozu muamelesi görüyor ve bunun “çifte anahtarı”ndan biri de Abdullah Öcalan’ın elinde.

“İhtiyaç karşılaştırılması” yapılırsa, sanki Erdoğan ve AKP, “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis hükümlüsü”, yani cezaevinde can vermesi kararlaştırılmış sayılan Abdullah Öcalan’a, onun onlara olduğundan daha fazla muhtaç ve bağımlı durumda.

Bu nedenle, bir süredir ince bir oyun oynanıyor. İktidar çevreleri ve yandaşlarından HDP’ye ve Kandil’e her türlü hakareti yapmak serbest. PKK’ya ilişkin olarak “terörist örgüt” şeklindeki niteleme sıfatında bir değişiklik yok. Ama, Abdullah Öcalan’dan söz edilirken, ona saygıda kusur edilmiyor. Hatta ne zaman iktidarın başı sıkışsa, ondan medet umuluyor; devreye o sokuluyor. “Kamu düzeni”nin onun sayesinde sağlanmasına çalışılıyor.

Bu öyle bir hal aldı ki, Abdullah Öcalan, Abdullah Öcalan olmaktan çıkıp, adeta AKP’nin elinde “joker” olarak tuttuğu bir “kart” görüntüsü vermeye başladı.

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89