• BIST 108.594
  • Altın 144,399
  • Dolar 3,4942
  • Euro 4,1102
  • İstanbul 17 °C
  • Diyarbakır 19 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 19 °C
  • Berlin 9 °C

Aşıdan sonra çocuğa parasetamol zararlı

Aşıdan sonra çocuğa parasetamol zararlı
Yapılan bir araştırma, çocuklarda aşı yapıldıktan sonra ateşe karşı etken maddesi parasetamol olan ilaçlar verilmesinin aşının etkisini azaltabileceği saptandı.

Yapılan bir araştırma, çocuklarda aşı yapıldıktan sonra ateşe karşı önlem olarak etken maddesi parasetamol olan ilaçlar verilmesinin aşının etkisini azaltabileceğini ortaya koydu.

450 çocukla yapılan araştırmayla aşıdan sonraki ilk 24 saatte verilen parasetamollerin gerçekten ateşi düşürdüğü belirlendi, ancak Çek araştırmacıları, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin aşının etkisini önemli ölçüde azalttığını saptadı. Prof. Roman Prymula, parasetamolün aileler tarafından önleyici ilaç olarak kullanıldığını, ancak aşı olan çocukların dahil edildiği araştırmanın, bu uygulamanın yararından çok zararı olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi.

Yapılan araştırmada, grip, difteri, tetanos, hepatit B, çocuk felci ve rotavirüs aşısı yapıldıktan sonra parasetamol verilen çocuklarda antikor seviyesinin düşük olduğu tespit edildi.

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
    ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89